Hour of Code Etkinliği 1. Gün

Microsoft & MediaMarkt ortaklığı ile oluşturulan Hour of Code eğitimine gönüllü eğitmen olarak katılmıştım. Hedefimiz etkinliğe katılacak olan çocuklara code.org sitesindeki Minecraft Tasarımcısını oynatarak onlara kodlama mantığını öğretmekti.

 25 Şubat Cumartesi 11:00-12:00 arasındaydı ilk oturum. Bu benim ilk Hour of Code deneyimim olacağı için biraz heyecanlıydım, bu yüzden 1 saat önce alana varmıştım bile. MediaMarkt’ta ilgimi çekecek çok şey bulunduğundan orayı turluyordum, tam bu sırada MSP arkadaşım Dilan Öncevarlık geldi. Onunla biraz etkinlik hakkında konuştuktan sonra iletişimde bulunmamız gereken görevliye ulaştık ve dersi vereceğimiz odaya girdik. Çocuklar için bilgisayarlar, kurabiyeler, not defterleri, kalemler, sular vs. her şey düşünülmüş masalarında mevcuttu. Dilan ve bana sadece bilgisayarlarda ortamı hazırlamak kalmıştı.

Saat 11:00 oldu ve “Geleceği kodlayan minik parmaklar” içeri girdi ve yerlerini aldı. Onlara kendimizi tanıttık, onlar da bize kendilerini tanıttıktan sonra tam derse başlayacakken internet ile ilgili ufakta olsa bizi 15 dk kadar geciktiren bir kriz yaşandı. Aman Allahım! Tam 45 dk mız kalmıştı, ben tahtada onlara bir şeyler anlatırken, Dilan tüm çocukların yanına gidip onların sorunlarına çözüm bulmaya ve sorularını çözebilmeleri için onlara yol göstermeye çalışıyordu. Onlara bir şeyler öğretmek çok güzeldi, özellikle Ege gibi hem uslu hem yetenekli bir çocuk varsa…

Ama çocukların bir şeyler öğrenmesi umurunda olmayan, bir an önce dersi bitirip, çocukları eve göndermek için gözümün içine bakan MediaMarkt çalışanı ile uğraşmak sıkıcı bir ayrıntıydı…

Dersi tamamlayıp, çocuklara sertifikalarını teslim ettik.

 

Bir sonraki oturum saat 14:00’te olduğu için Dilanla bir şeyler yiyip sohbet edelim dedik. Tabi iki MSP oturunca haliyle Microsoft teknolojilerinin ötesine de pek geçilemiyor derken saat 14’e geliyordu. Hemen Dilan’la beraber ortalığı organize ettik ve bir sonraki Geleceği kodlayan minik parmakları beklemeye başladık.

14:00 oldu çocuklar geldi ve eğitime başladık. Bu sefer internet sorunu olmadığı için ve ufakta olsa tecrübe edindiğimiz için rahattık. Bu seferki grup baya istekliydi, hepsi derse etkin bir şekilde katıldı ve biz 12. seviyeye –son seviye- 45 dk da vardık. Son seviyede bizim onlara öğreteceğimiz bir şey yoktu çünkü onlar kendi hayal gücü ile kendi Minecraftlarını kodlayacaklardı. Bir çoğuda çok güzel işler çıkarmıştı. Ders bitti tekrar sertifika verip, fotoğraf çekme faslına geçtik. Dışarı çıkınca bize sorular soran, çocuklarının gelecekleri için bizden yön göstermemizi rica eden bilinçli aileler ile karşılaşmak beni çok mutlu etti.

 

Yorucu ama çok güzel bir gündü. Keşke bu kadar yetenekli çocuklara sahipken, onlara daha çok ulaşabilmemiz, onları küçük yaştan itibaren yetiştirebilme şansımız olsaydı. Umarım bir gün olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *