İspanya’da Oturum İzni Almak

Bu yazımda sizlere Barcelona’da oturum izni alma sürecini anlatmaya çalışacağım. Ancak şunu belirtmeliyimki ben yüksek lisans öğrencisi olarak yaptım bu başvuruyu.

 1. Öncelikle yapmanız gereken şey randevu almak. (İşin en zor kısmı burası, randevu bulmak çok zor) https://sede.administracionespublicas.gob.es/icpplus/ bu linke tıklıyorsunuz. Tıkladıktan sonra PROVINCIAS DISPONIBLES yazan kısma şehrinizi seçiyorsunuz. (Ben Barcelona seçtim) Seçtikten sonra Expedición de Tarjeta de Identidad de Extranjero yazan yazıya tıklayınız.
  oi1Açılan sayfada TRÁMITES DISPONIBLES PARA LA PROVINCIA SELECCIONADA yazan kısım için POLICIA – TOMA HUELLAS ile başlayan seçeneğe tıklayanız ve sonrasında yine Aceptar yazan butona tıklayınız.
  oi2Tıkladıktan sonra size uzunca bir bilgilendirme yazısı döndürecekler ekrana. Getirmeniz gereken belgeler vs. yazıyor; İspanyolca biliyorsanız okumanızda fayda var derim, ama bilmiyorsanız önemi yok ben anlatacağım zaten, aşağı inin ve Entrar yazan butona tıklayınız.
  oi3Açılacak olan sayfada Tipo de documento yazan yere PASAPORTE seçeneğini seçiniz. Altındaki boşluğuda pasaport no giriniz.
  oi4Sırasıyla isim-soy isim, ülke, pasaport bitiş tarihi ve robot olmadığınıza dair bilgileri giriniz ve sonrasında yine ACEPTAR yazan butona tıklayınız.
  oi5
  Gelecek olan sayfa aşağıdaki gibidir, direk Solicitar Cita yazan butona tıklayınız.
  oi6Çıkan sayfada Oficina yazan yerde alacağınız randevunun istikametini seçeceksiniz. (Bu konuda çok seçici olmayın derim, ben evden 60 km uzak Terrassa’ya kadar gittim. Oraya bile randevu bulmak çok zor.) Seçtikten sonra Siguiente yazan butona tıklayınız.
  oi6Gelecek olan sayfada sırasıyla Telefon Numarınızı-Mail Adresinizi-Mail Adresinizi (Tekrar) gireceksiniz. En son Siguiente yazan butona tıklayınız.
  oi7Muhtemelen karşınıza böyle bir sayfa gelecektir. Kısacası yeterli randevu yoktur diyor. Sürekli deneminizi öneririm, saat-tarih vs. karşınızda görüyorsanız beklenen an gelmiş demektir, gecikmeden alın derim. Bu kısım bu kadar.
 2. Pasaportunuzun aslı ve fotokopisi gerekmektedir. Ön sayfanın, vizenizin ve ülkeye giriş yaptığınız yerlerin fotokopisi yeterli.
 3. İkametgah almanız gerekli. Gerekli belgeleri (pasaport, kira sözleşmesi vs) alıp, belediyeye gidip ikametgan çıkarmanız lazım.
  Not: İkametgah aldıktan sonra 30 gün içinde Türk konsolosluğundan randevu alıp, gitmeniz gerekmektedir. İkametinizi bildirmezseniz 12 Euro (Şu anlık) para cezasına çarptırılırsınız.
 4. 1 adet fotoğraf gerekmektedir. Ben metrodaki makinelerden birine girip çekinmiştim. 5 Euro gibi bir ücret ödedim. En ucuz yöntem bu. Makine size 7-8 tane fotoğrafı verecektir, ama tek bir düzlem halinde. Bu yüzden sizin kesmeniz lazım.
 5. Okula kayıt yaptırdığımda bana bir belge verdiler. (Üstünde dönem ücretinin vs. yazdığı) Bankaya ödeme yaptığımda bu belgeyi damgaladılar. Bu belge orada işinize yarayacak, götürmelisiniz. Hatta okuldanda öğrenci olduğunuza dair belge alabilirsiniz. Ben de gerekmedi, ama siz işinizi garantiye alın.
 6. http://extranjeros.empleo.gob.es/es/ModelosSolicitudes/Mod_solicitudes2/17-Formulario_TIE.pdf Bu linke tıklayınız. Bu formu doldurmanız gerekiyor. Sonra çıktısını alıp bankaya gideceksiniz ve ödeme yapacaksınız. (Ben 15.25 euro gibi bir şey ödedim)
 7. https://sede.policia.gob.es:38089/Tasa790_012/ Bu linke tıklayınız. Bu formuda doldurmalısınız.
 8. Randevu kağıdınızın çıktısını da alın.

Randevu alma ve Evrak toplama işi bu şekilde. Randevu günü geldiğinde verilen adrese randevu saatinden 5 dk önce gitmeniz yeterli. İçeri girince size randevunuz olup, olmadığını soracaklar ve yoksa içeri alınmayacaksınız. Benim gittiğim yerde beni ismimle çağırdılar, ama sizin gittiğiniz yerde numara da aldırabilirler içeriden. Bu konuda dikkatli olun. İçeri çağırıldığınızda belgeleri çıkartın, parmak izi vereceksiniz ve imza atacaksınız. Bana bir kağıt verdi, bunu 1 ay sonra gelirken diğer evraklarınla beraber getireceksin dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *