Yurt Dışı Yüksek Lisans Kayıt Belgeleri

Bu yazımda sizlere Yurt Dışında Yüksek Lisans için nasıl kayıt yaptırdığımı ve gereken evrakların neler olduğundan bahsedeceğim. Bu durum tabi her üniversite için değişebilir. Universidad Politécnica de Cataluña (UPC) BarcelonaTech adına Data Science(Veri Bilimi) için yaptığım başvurunun kabul edildiğine dair e-posta geldi. Sonra attıkları linkten bunu kabul edip-etmeme durumunu yanıtlamamı ve eğer kabul edeceksem 5 gün içinde ön kayıt için ödeme yapmamı istediler. Ben kabul ettim, ama ödeme kısmını Barcelona’da yaşayan arkadaşım yaptı. O ödeme yaptıktan sonra ona bir kağıt verdiler ödemeyi yaptığına ve miktarına dair. İşte o kağıt hem vize için hem kayıt için önemli. Bana tarayıp mail attı, çıktısını vize için kullandım. Aslını ise okula kayıt günü orada götürdüm.

  1. Yukarıdaki anlattığım ön kayıt belgesi.
  2. Diplomanın orjinali apostillenecek. Ben kaymakamlığa gittim apostillettim, ama arkasına yapıştırmaya kalkıyorlar, sakın izin vermeyin. Benimkini sticker ile yapıştırdılar, diken üstünde gittim kayıt günü sorun olacak diye. Ben de olmadı ama İtalyanlar sorun yapıyormuş mesela. O yüzden en iyisi zımbalatın, diploma delinsin korkmayın. Sonra Apostil dahil olmak üzere İspanyolca’ya çevirtip, notere tasdiklettim. Sonra onuda apostillettim.
  3. Transcript’in Türkçe ve İngilizcesini apostillettim ben. Ancak dikkat edin, çeviri yeminli tercüman tarafından Türkçesinden yapılacak. İspanyolcaya çevirttim, notere tasdiklettim. Sonrasında çeviriyi apostillettim.
  4. Kabul mektubu dahil bana birçok belge göndermişti okul, göz bebeğiniz gibi saklayın, onsuz olmaz…
  5. Pasaportun aslı ve fotokopileri gerekiyor. Fotokopi için işte ön sayfa, vize kısmı ve Barcelona’ya girerkenki işlenen sayfaları çektirdim. Gidipte geçen sene Varna’ya gidişimi çektirmedim.
  6. Benden CV’mi istediler. Çıktısını aldım, götürdüm.
  7. İngilizce yeterlilik sertifikasını istediler. TOEFL, IELTS vs. onu hazırlayıp verdim. En az B2 seviyesinde olacak uluslararası her sertifikayı kabul ettiklerini söylemişlerdi. Dedikleri gibi de oldu.

Not: Tüm belgelerin fotokopisini çekin. Genelde aslını kontrol edip, fotokopisini alıyorlar.

Belgelerimi teslim ettikten sonra beni ders seçmem için bilgisayar odasına yönlendirdiler. Daha önce başvuru yaparken oluşturmuş olduğum hesaptan girip, derslerimi seçtim. Seçtikten sonra sistem bir pdf uzantılı belge oluşturdu. O belgenin çıktısını aldıktan sonra, okulun içindeki bankaya gidip, ödeme yaptım. Bankada belge damgalandı. Aman dikkat edin o belgeye, o sizin her şeyiniz artık. Gözünüz gibi bakın…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *