90 Günden Fazla Öğrenci Vizesi (İspanya)

İspanya için Öğrenci Vizesi (90 Günden Fazla) almak için neler yapılmalı ?

Kabul edildiğim yüksek lisansın en can sıkıcı kısmı burasıydı. 07/08/2018 tarihinde başvurduğum vize için gerekli belgeleri size detaylıca anlatacağım. Bıkmadan, usanmadan yapmanız gereken koşuşturmalar için şimdiden sabır dilerim.

  1. Size tavsiyem ilk olarak tam teşekküllü bir hastaneden sağlık heyeti raporu almanız. Bunun için bir an önce randevu alın, en çok uğraştıran belge bu. Randevuyu aldıktan sonra randevu günü hastanede size bir kağıt verecekler, oradaki ibareye “Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Sağlık Tüzüğü (2005) uyarınca, halk sağlığı riski oluşturabilecek herhangi bir hastalığı bulunmamaktadır.” yazısını muhakkak eklemelisiniz. Sağlık ocağı geçerli olmuyor. Sizden kan alacaklar, ekg ve röntgenin üstüne 8 ayrı doktora gözükeceksiniz. Psikiyatrist bana 566 soruluk test çözdürdü. Tüm işlemleri hallettikten sonra sağlık heyeti kurulu toplanacak, oradan raporu alacaksınız. Benim 11 saatim böyle gitmişti… Ertesi gün bu belgeyi yanınıza alıp hemen en yakın notere teslim edin. İngilizce (daha ucuz)/İspanyolca’ya çevirip, tasdiklesinler. Sonra hem raporun aslını hem de fotokopisini alıp kaymakamlığa gidin, orada “La Haye Apostili” vurdurun. Sonra Apostil dahil tüm kağıtların fotokopisini çektirin. Konsoloslukta belgelerin aslını kontrol edecekler, ama fotokopilerini alıp, aslını size geri iade edecekler.

Not: Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir. (Ücretsizdir)
Not 2: Beşiktaş Kaymakamlığına gitmeyin. Orada Apostil için imzalayan bir kadın var, kendisine insan gibi soru sorsanız bile çocuğunu azarlar gibi bağırıp çağırmaya başlıyor. Sinirlerinizin gerilmesini istemiyorsanız başka yere gidin.
Not 3: Noter tasdiği malesef ücretli ve genelde 200 TL’den aşağı olmuyor arkadaşlar.
Not 4: Sağlık Heyeti Raporu için ise eğer benim gibi devlet hastanesine giderseniz 200 TL, özel hastaneye giderseniz 600 TL ödemeniz gerekmektedir.

2. Gittiğiniz kaymakamlıktan Adli Sicil Belgesi alın. (E-Devletten alma hatasına düşmeyin) O belgeye de güzelce “La Haye Apostili” vurdurun. Sonra tekrar notere gidin (Onların çalıştığı yeminli tercümanlar oluyor diye böyle söylüyorum, tercümanlık bürosuna da giderseniz değişen bir şey olmaz. Yeter ki çeviri işleminden sonra notere tasdikletin.) ve belgenizi İngilizce/İspanyolca’ya çevirtin ve tasdikletin. Oradan tekrar kaymakamlığa gidin, “La Haye Apostili” vurdurun. Sonra yine bütün bu belgelerin (Apostil dahil) fotokopisini çekin.

Not: Çevrilen belgelerde çeviri ve arkasına aslının fotokopisini koyarlar. Çünkü çevrilen belgeyi kanıtlamak zorundasınız. Bu fotokopinin de fotokopisini çektirmelisiniz. Yoksa benim gibi sizi de geri çevirirler 🙂  (Biliyorum şimdiden okurken yoruldunuz, daha yaşayacaksınız bunları.)

3. Tam Tekmil Vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ile olan bağların belirtilmesi içindir) (Bunu E-Devletten alabilirsiniz hiçbir sorun yok, yalnızca tüm detayları ekleyin.)

4. Muhtara gidip, ikametgah ilmühaberi istiyorsunuz. Özellikle imzalanmış olsun. (E-Devletten almayın)

5. Seyahat sağlık sigortası (30.000 Euro teminatlı, seyahat süresini kapsayan) (Bunu varsa bir tanıdığınız yaptırın, belgeleri hazır hemen yapıyorlar. 365 günlük yaptırırsanız 72 Euro gibi bir ücreti var.)

6. Okulunuzdan size gelen kabul mektubu dahil tüm belgelerin fotokopisini çekin, aslıyla birlikte götüreceksiniz.

7. Okulunuza ön kayıt/kayıt yaptıysanız bunu kanıtlayan belgenin çıktısını alın.

8. Diplomanızı ve fotokopisini götürün. (Bunun için herhangi bir çeviri veya apostile gerek yok)

9. Muhtemelen bir çoğunuz oda/ev tutacaksınız ya da bir tanıdığınızın yanında kalacaksınız. Sizi çıldırtacak kadar çok belge istiyorlar. Hiç uğraşmayın, girin booking.com a ücretsiz iptal ve ön ödemesiz en az 15 günlük bir konaklama rezervasyonu yaptırın. Ama bu rezervasyon kağıdının üstüne dikkat edin, rezervasyonun sizin adınıza yapılmış olduğu yazmalı. Yoksa geri döndürürler. Vize çıkınca iptal etmeyi unutmayın tabi o rezervasyonu. :))

10. Vize Başvuru Formunu dikkatli bir şekilde doldurun. Özellikle de okunaklı yazmaya gayret edin, çok dikkat ediyorlar. Biyometrik bir fotoğrafınızı (Yoksa çektirin) yapıştırın formdaki yere, yoksa benim suratıma fırlattığı gibi size de fırlatır.

11. Eski ve Yeni Pasaportlarınızın işlem görmüş ve bilgilerinizin bulunduğu tüm sayfaların fotokopisini çekin. Aslını zaten yanınızda bulundurmanız lazım. Eski pasaportumun aslını benden istemediler, ama yanınızda bulunsun yine de.

12. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi çektirin.

13. En sevdikleri kısım seyahat sponsoru. Tabii kendi hesaplarınızda paranız varsa, hem kendinizin hem sponsorunuzun son 3 aylık banka hesap dökümlerini bankadan ıslak imzalı şekilde isteyin. Muhtemelen sponsorunuzunkini banka vermeyecektir size, onunla birlikte gitmeniz lazım. Sponsorunuz her şeyinizi karşılayacağını taahhüt eden bir dilekçe yazıp, imzalamalı. Kendisinin tapu/ruhsat gibi fazladan gelir gösteren belge varsa, memnuniyetle görmek isteyeceklerdir.

   Sponsor çalışan ise;

1 – SSK İşe Giriş Bildirgesi (fotokopi ise işyerinden onaylatılmalıdır)

2 – “SSK Aylık Sigorta Primleri Bildirgesi” veya Emekli Sandığı’ndan benzer belge (Son dört ayı içermelidir)

3 – Maaş bordrosu, banka hesap cüzdanı, mülkiyet tapularının aslı ve fotokopileri (Son dört ayı kapsamalıdır)

4 – Vize başvurusunda bulunan kişiler tarafından yazılmış seyahat sponsorunun bir başkası olacağına dair içeriğe sahip dilekçe

   Sponsor serbest meslek sahibi ise;

1 – Vergi Levhası (Noter tasdikli fotokopisi beyan edilebilmektedir)

2 – Ticaret Odası kaydını gösteren belgeler

3 – Şirketin İmza Sirküleri (Noter tasdikli fotokopisi beyan edilebilmektedir)

4 – Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi (kuruluş)

5 – Banka hesap hareketleri varsa tapu fotokopileri

   Sponsor emekli ise;

1 – Emeklilik Cüzdanı

2 – Banka hesap cüzdanı aslı ve fotokopileri

14.  Burslu olarak gidecek öğrenciler bunu kanıtlayan belgeleri hazırlamalı.

15. Tıp ve Cerrahi, Eczacılık, Psikoloji, Kimya Bilimleri ve Biyoloji Bilimleri bölümleri mezunu kişiler İspanya’da uzmanlık alanında eğitim görmek istemeleri halinde sahip oldukları diplomanın İspanyol denkliğini, İspanya Sağlık Bakanlığı’ndan uzmanlık görecekleri hastane veya merkezin de belirtildiği kabul belgesini ibraz etmeleri zorunludur.

16. Kişinin 18 yaşından küçük olması halinde ebeveynleri tarafından imzalanmış muvafakat name (Noter onaylı)

17. Aman ha unutmayın ! Bu işlemler için sizden 71$ alıyorlar. Euro veya TL kabul edilmiyor, anlamış değilim dolarda pek ısrarcılar. Benim gibi TL ile giderseniz, Kanyon AVM’ye depar atıp, oradaki dövizciye bozdurmak zorunda kalırsınız.

Not: Benden uçak rezervasyonu istemediler, ama siz yine de yanınızda götürün. Bazı sitelerde vize talep dilekçesi istendiği yazar, ben hazırlayıp gitmiştim, onu da istemiyorlar. İçeri girdiğinizde bir masa olacak, o masanın üstünde belgeleri sıralamanızı isteyecekler. (Örneğin en üstte başvuru formu olsun, altında kabul mektubu vs.) Hızlıca hazırlayın evraklarınızı, sizi isminizle çağırınca görevlinin önüne koyun kağıtları. Bir de sakın kağıtlarınızı zımbalamayın.

Nasıl randevu alınır ? 

https://turkey.blsspainvisa.com/istanbul/turkish/index.php bu linke girip Randevu Alma-> Konsolosluk İçin -> Randevu Al adımlarını sırayla takip edin gerisi gelecektir.

Not: İlk saate alın randevuyu ve bilet gidiş tarihinizden en az 1 ay önce başvurun. İlk saatte alın dememin sebebi size karşı garezim olması değil, ben daha fazla uyumak için 10:10-10:20 arasına aldım. Tabii ben saat 10:00 da oradaydım ve içeri alındığın saat 11:45… Demek istediğim içeridekilerin işlemi bitene kadar almıyorlar sizi, ilk saate alın ki ilk girip, işleminizi halledin. Eksin bir şey çıkarsa de 13:30 a kadar tamamlama vaktiniz var.

Bütün evraklar tamamlandığında ne yapacağım ? 

Evraklarınız tamamlandığında size iki tane fiş veriyorlar. Bunlara gözünüz gibi bakın, ne olur ne olmaz fotoğrafını çekin. Bu fişlerden biri yaptığınız ödeme ile ilgili, diğeri de konsolosluğun logosunun bulunduğu küçük bir şey. Vizeniz çıktığında sizi arayacaklar, belgenin hazır olduğunu söyleyecekler. Pasaportunuzu almak için içeri bu fişi göstererek giriş yapacaksınız. Aksi takdirde almazlar, almaları için çok yalvarmanız lazım.

Ne kadar sürede vize çıkıyor ? 

Öğrenci olduğunuz için sizi mağdur etmemek için her şartı deniyorlar. Ben 7 Ağustos’ta başvurdum, bana 15 Ağustos vizemi verdiler. Ancak, sorsanız da gün söylemiyorlar ve bu durum kişiye göre değişebilir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *