Hour of Code Etkinliği (Microsoft & MediaMarkt Optimum)

Bu sene Microsoft & MediaMarkt ortaklığı ile oluşturulan Hour of Code Etkinliğinin 2. si düzenleniyordu ve tabi ki benim orda olmamam gibi saçma bir durum söz konusu olamazdı. Şaka bir yana benim için adeta keyif haline gelen bu “gönüllü” işi görür görmez Excel Tablosuna katılacak eğitmen olarak adımı yazıyorum.

Bu sabah (27 Mayıs 2017) kalkar kalkmaz kahvaltımı yapıp, hemen Kozyatağı Optimum’daki MediaMarkt’a doğru yola çıktım. Etkinlik 11:00’da başlayacaktı ,ama ben rahat edebilir miyim 10:36’da ordaydım… Bir kahve alıp, alana doğru çıktım ve eğitimi birlikte vereceğim yeni arkadaşlarım değerli Windows Elçileri’de (Büşra Arkun,Hakan Akkır,Yüksel Uyar) ordaydı. Onların ilk deneyimi olduğu için baya heyecanlı gözüküyorlardı, benden çok daha erken gelip tüm bilgisayarları kurmuşlar, çocukların yiyecek içeceklerini hazırlamışlardı bile. Tek eksik projeksiyon vardı onu da ben gelince hazırladık ve bize küçük bir sorun yaratan internet ile başa çıktıktan sonra “Geleceği kodlayan minik parmaklar” içeri girip, yerlerini aldılar.

En tecrübeli kişi olarak en sevdiğim vazife olan çocuklara anlatma kısmına (kendimizi tanıtma, onlarla Kodlama, Minecraft ve Algoritma ile ilgili kısmı konuştuktan sonra) geçtim. Hedefimiz diğer etkinliklerde de olduğu gibi onlara Minecraft Tasarımcısını oynatarak kodlama mantığını öğretmekti. Elimden geldiğince onlara bunu anlatmaya ve uygulatmaya çalıştım. İşin bu evresinde gözlerim ister istemez önceki etkinlikteki arkadaşlarımı (Dilan ve Okan) arasa dahi, yeni arkadaşlarım da inanılmaz derece de isteklilerdi ve bana çok yardımcı oldular. Sanırım iyi bir takım olmuştuk. İlk oturumun sonuna gelince çocuklara hak ettikleri sertifikaları verip, onlarla fotoğraf çektirdik sonrasında da velilere “çocukların bu eğitimden sonrasın da ne yapması gerektiğine dair bilgi veren” broşürleri dağıtıp, onlara durumu aktardık.

Tabii her ne kadar zevkli olsa da yorucu bir etkinlik. Yorulmuş ve acıkmıştık, bu yüzden malum AVM’deyiz bir yemek yiyelim dedik. Yüksel abi 2. oturum da olamayacağını söyledi ve ayrıldı, onun yerine diğer bir Windows Elçisi olan Ufuk Anteplioğlu bize katılacaktı. Yemekte laflarken hem birbirimizi daha çok tanıdık, hem de ilk oturumdaki çocuklar, Windows Elçiliği, MSP’lik ve 2. oturum da kim anlatırı konuştuk. Yemekten sonra içeri geçip bilgisayarları hazırladık ve minik parmaklarımızı bekledik. Onlar içeri girer girmez yerimizi aldık, bu sefer dümeni diğer arkadaşlarıma bırakıp, yapamayan çocuklara yardımcı olmaya çalıştım.

Not: Önceki yazılarımdan bileceğiniz üzere daha önceki etkinlik, başka bir AVM’deki MediaMarkt’ta gerçekleşmişti ve bir çalışan ile sorunlar yaşamıştık. Bu sefer hiç öyle bir şey olmadı, hepsi gayet tatlı, yardımsever, anlayışlı ve çocukların eğitimine önem veren insanlardı. Onlara çok teşekkür ediyorum.

Son olarak dileğim yine bu etkinliklerin artması. Hatta yazılım ile ilgilenen tüm arkadaşlarıma buradan sesleniyorum; katılabildiğiniz kadar bu tarz eğitimlere gönüllü eğitmen olarak katılın. Daha önce hiç yapmadıysanız bile çocuğunuza, yeğeninize, kuzeninize vb. birine öğreterek başlayın. Mesela ben 7 yaşımdaki “Minecraft” delisi kuzenime öğretmeye başladım ve evinde kendi Minecraft’ını kodluyor. Unutmayın! Bir çocuk dünyanın geleceğini değiştirebilir!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *